W Janowcu ma się rozrosnąć działalność muzealna – a na razie zaczynają się tam krzewić nowe winne latorośle.
W ostatni weekend maja, podczas dwunastego Święta Wina, oficjalnie założono Winnicę pod Świętym Rochem – znajduje się na północ zamku, przy ulicy Lubelskiej.
To szczęśliwy finał wieloletnich planów i starań. Już w 2008 roku Muzeum Nadwiślańskie wyznaczyło sobie za cel odtworzenie dawnych winnic zamkowych – a inspiracją było odkrycie na zamkowym stoku krzewów winorośli, posadzonych tu niemal 8 dekad wcześniej, przez ostatniego prywatnego właściciela zamku, Leona Kozłowskiego. Jednak wówczas te zamiary trzeba było odłożyć, ze względu na kłopoty finansowe. W realizacji przedsięwzięcia pomogło wsparcie Marszałka Województwa Lubelskiego, okazane w ubiegłym roku.
1,5-hektarową działkę zagospodarowano według projektu Wojciecha Bosaka z Polskiego Instytutu Winorośli i Wina. Jak dotąd, w winnicy nasadzono już 4 tysiące sadzonek – kolejne nasadzenia zaplanowano na przyszły rok. Teraz zaś trwają prace nad zaprojektowaniem drogi dojazdowej do nowego obiektu, a także alejek spacerowych i punktów widokowych. Jest również pomysł, żeby w pobliżu pojawiła się kapliczka, poświęcona świętemu Rochowi, czyli patronowi winnicy. Ale i to nie wszystko.
W planach, które również powzięto w 2008 roku, wspólnie z lokalnym stowarzyszeniem winiarzy, jest jeszcze stworzenie nowego budynku muzeum – takiego, w którym będzie pielęgnowana wiedza o historii i kulturze uprawy winnej latorośli w rejonie Małopolskiego Przełomu Wisły. Taki gmach ma się pojawić na wschód od zamku – tam gdzie w XIX wieku stała willa pejzażowa, należąca do rodziny Godyckich-Ćwirko, niegdysiejszych właścicieli dworu w Oblasach.
Źródło informacji i zdjęcia: MNKD – Oddział Zamek w Janowcu