Nadchodzi rocznica wyzwolenia obozu na Majdanku

      Możliwość komentowania Nadchodzi rocznica wyzwolenia obozu na Majdanku została wyłączona

Zbliża się 75 rocznica wyzwolenia tutejszego, niemieckiego obozu koncentracyjnego: wspominanie rozpoczęto w Lublinie już przedwczoraj.

Obchody rozpoczęły się od przemarszu: Drogą Hołdu i Pamięci: uczestnicy ceremonii doszli przed Mauzoleum. Tam wysłuchali okolicznościowych przemówień – wśród nich pojawiło się przesłanie byłych więźniów obozu, a także wystąpienie przedstawicielki rodzin byłych więźniów tego miejsca. Na dzisiejszą okazję w stolicy naszego województwa zjawili się Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński i ambasador Republiki Federalnej Niemiec, Rolf Nikel. Po okolicznościowych przemówieniach i ekumenicznej modlitwie, obaj ci goście, wraz z wojewodą lubelskim, Przemysławem Czarnkiem, złożyli symboliczne wiązanki kwiatów przed Mauzoleum.

Dzisiejsze oficjalne uroczystości to zwieńczenie obchodów, które rozpoczęły się w minioną sobotę: wtedy w Lublinie rozpoczął się Zjazd Rodzin Więźniów Majdanka, na który przyjechało niemal sto osób. W ciągu tych dwóch dni na terenie byłego obozu można było wysłuchać wielu wspomnień i opowieści, odbywały się pokazy materiałów archiwalnych i eksponatów muzealnych, które na swój sposób opowiadają o wojennych czasach. Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku został wyzwolony 23 lipca 1944 roku: wcześniej, przez trzy lata cierpieli tu więźniowie różnych narodowości.