O zdrowie psychiczne należy dbać z równą starannością, co o zdrowie fizyczne – zwłaszcza, że w obecnym świecie każdy z nas jest narażony na nadmierny stres i jego negatywne skutki. Dotyczy to również bardzo młodych ludzi.
Wkrótce w województwie lubelskim zacznie działać sprawnie skoordynowane wsparcie psychologiczne dla najmłodszych mieszkańców regionu. Zwiastuje to umowa, podpisana przez przez przedstawicieli Szpitala Neuropsychiatrycznego imienia Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie oraz Lubelskiego Kuratorium Oświaty.
Porozumienie zakłada realizację dwóch zadań – a dla obu pozyskano dofinansowanie z funduszy europejskich, o łącznej kwocie 17 milionów euro. Jak podkreśliła Lubelska Kurator Oświaty, Teresa Misiuk, celem projektu jest to, by znacząco poprawił się dostęp małych pacjentów do psychologów oraz specjalistycznej opieki i terapii.
Z kolei Piotr Dreher, dyrektor lubelskiego Szpitala Neuropsychiatrycznego, podkreśla że całe przedsięwzięcie będzie innowacyjnym rozwiązaniem, w skali całego kraju. Potrzebne zmiany zostaną wcielone na trzech poziomach.
W ramach leczenia szpitalnego, zaplanowano stworzenie nowego budynku, w którym będzie działać czynny przez całą dobę oddział psychiatryczny, a także Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Tego rodzaju poradnie mają powstać również w innych miejscowościach na Lubelszczyźnie (w Cholewiance, Chełmie, Radecznicy i Suchowoli). Natomiast w lubelskich szkołach, przedszkolach i ośrodkach wsparcia zostaną utworzone punkty wsparcia psychologicznego. Zakłada się, że będzie ich w sumie 120.
Źródło informacji i zdjęcia: UMWL