Gwałtowna burza zniszczyła szkołę – obiecano już pomoc

      Możliwość komentowania Gwałtowna burza zniszczyła szkołę – obiecano już pomoc została wyłączona

Nieduża miejscowość Gózd – to ta część gminy Kłoczew, która ucierpiała najbardziej podczas niedzielnej nawałnicy, jaka przeszła przez powiat rycki. Ulewa i trąba powietrzna zaszkodziły między innymi lokalnej szkole.

Uszkodzony dach, zerwane rynny i inne fragmenty elewacji, zniszczone ogrodzenie i szkolne pomieszczenia, zalane przez wodę – tak przedstawia się sytuacja w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Goździu. Budynek potrzebuje gruntownego remontu, żeby wrócić do dobrego stanu. Jednak wójt zapowiedział już, że rok szkolny na pewno rozpocznie się tu 1 września.

Wczoraj (18 sierpnia) w Goździu zorganizowano briefing prasowy – wziął w nim udział między innymi Minister Edukacji, który zapowiedział że szkole będzie przekazana cała kwota, niezbędna do opłacenia prac remontowych. Pieniądze mają pochodzić z subwencji oświatowej. Wyjaśnia Iwona Mroczek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Goździe:

 

Zajęcia będą dostosowane do obecnych możliwości szkoły i do zapewnienia bezpieczeństwa uczniów. Pomoc płynęła z każdej strony, przede wszystkim od lokalnej społeczności. Kontynuuje dyrektor Iwona Mroczek:

 

Strażacy do późnych godzin zabezpieczali całą konstrukcję dachu, która musi być w niedługim czasie generalnie wyremontowana. Kolejne zapewnienia przedstawił wojewoda lubelski: do pomocy w naprawianiu szkód mają być tu kierowani żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Pomogą nie tylko przy szkole, ale też poszkodowanym mieszkańcom gminy. W utylizacji niebezpiecznych substancji mają pomóc puławskie Zakłady Azotowe. Natomiast w sprawie kosztów, które będzie musiała ponieść gmina, wsparcie okaże także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Straty liczą także miejscowi rolnicy. Zniszczonych zostało wiele upraw: straty dotyczą kukurydzy, malin i innych roślin w tym rejonie. “Jesteśmy po rozmowie z Panem wojewodą oraz Panem wójtem. Mamy pełen obraz sytuacji, obraz zniszczeń dokonanych przez żywioł” – mówił minister edukacji i nauki. Przemysław Czarnek w porozumieniu z ministrem rolnictwa zapowiedział również uruchomienie specjalnego trybu pomocy rolnikom.

Źródło zdjęć: LUW