O czym nagminnie zapominają pacjenci? Posłuchaj

      Możliwość komentowania O czym nagminnie zapominają pacjenci? Posłuchaj została wyłączona

Temat długich kolejek do lekarzy-specjalistów zna każdy. Ale być może nie każdy podejrzewa, że tę sprawę dodatkowo komplikuje pewna kwestia, o której powinni pamiętać sami pacjenci.

Jeśli nie możesz przyjść do lekarza – odwołaj wizytę, nie blokuj terminów. Z danych, jakimi dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że tylko w pierwszym półroczu tego roku aż 457 tysięcy osób w całej Polsce nie odwołało umówionej wizyty u specjalisty, mimo że z niej nie skorzystali. W samym województwie lubelskim od początku stycznia do końca czerwca nie odbyło się ponad 25 tysięcy wizyt. Najwięcej, bo 9883, dotyczyło świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 8267 z kardiologii, 4851 z endokrynologii, a ponad 2000 z onkologii.

Dlaczego odwoływanie terminów, których nie uda nam się dotrzymać, jest tak ważne? Tłumaczy Magdalena Musiatowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Lubelskiego Oddziału NFZ:

 

Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii edukacyjnej „Odwołuję, nie blokuję”. Ta akcja zwraca uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego odwołania.

Dodajmy, że od listopada 2019 roku NFZ wysyła do pacjentów wiadomości SMS, z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty. W takiej sytuacji, oprócz ustalonych wcześniej danych, otrzymuje się również możliwość odwołania spotkania z lekarzem. W skali całego kraju, NFZ wysyła miesięcznie blisko 800 tysięcy takich SMS-ów.

Źródło informacji: Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ; źródło zdjęcia: baza Pixabay