Na zaproszenie IUNG-PIB i Towarzystwa Przyjaciół Puław wielu mieszkańców Puław zebrało się dziś na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich. Co obserwowali?
Pałacowe mury upamiętniają wiele słynnych postaci historycznych, które z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach dziejowych bywały w Puławach. Dziś odsłonięto kolejną tablicę pamiątkową. Przypomina, że z tym lubelskim miastem związany był również wybitny polski pisarz, znany jako Bolesław Prus. Gdy oficjalna część spotkania dobiegła końca, Marcin Fedorowicz przypomniał, w jaki sposób Prus był związany z Puławami i Lubelszczyzną.
Aleksander Głowacki, który z czasem stał się bardziej znany pod przybranym pseudonimem, urodził się w 1847 roku w Hrubieszowie. Jego rodzice zmarli, gdy był jeszcze dzieckiem, dlatego trafił pod opiekę babci. A Marcjanna Trembińska mieszkała właśnie w Puławach (przemianowanych wówczas na Nową Aleksandrię). Przyszły pisarz dorastał tu, został również studentem Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa, który zresztą działał w puławskim pałacu.
Jako literat, Prus często wykorzystywał wspomnienia zebrane w różnych okresach życia na ziemi puławskiej. Odszedł w maju 1912 roku – czyli już 110 lat temu.
Źródło informacji i zdjęcia: UM w Puławach