Żeby zobaczyć to na żywo, trzeba będzie w tę sobotę (15 sierpnia) odwiedzić zachodni brzeg Wisły i wziąć udział w uroczystościach przygotowanych z okazji setnej rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.
Wspominanie wydarzeń z okresu wojny polsko-bolszewickiej ma w Janowcu szczególny wymiar: 25 mieszkańców tej miejscowości poległo właśnie w czasie tego konfliktu. To w ich intencji w tutejszym kościele pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa i Męczennika oraz świętej Małgorzaty, o 11.30, zostanie odprawiona Msza Święta. Pod upamiętniającą poległych tablicą zostaną też złożone wiązanki kwiatów.
Z kolei w okolicach godziny 13.00 obchody przeniosą się już na janowiecki zamek, gdzie na wieży wschodniej zostanie wciągnięta na maszt biało-czerwona flaga – a zebrani uroczyście odśpiewają hymn państwowy. To będzie powrót do tradycji, która przez wiele lat była praktykowana w janowieckim zabytku.
Gdy zakończą się wszystkie okolicznościowe przemówienia, rozpocznie się piknik wojskowy – a tam również nie zabraknie wspomnień sprzed stu lat. Do obejrzenia będzie żołnierskie obozowisko, a do wysłuchania – opowieści o umundurowaniu i uzbrojeniu piechoty i kawalerii Wojska Polskiego w czasie wojny z bolszewikami.
Na te janowieckie obchody zaprasza Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, które realizuje projekt “Odkryć z niepamięci”, dofinansowany z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Źródło zdjęcia: MNKD