PORADY EKSPERTA: Pacjencie, korzystaj świadomie z opieki medycznej! (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w PUŁAWACH)

      Możliwość komentowania PORADY EKSPERTA: Pacjencie, korzystaj świadomie z opieki medycznej! (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w PUŁAWACH) została wyłączona

Miesiące jesienno-zimowe to czas wzmożonych infekcji i często dłuższego oczekiwania na wizytę lekarską. Przedstawiciele puławskiego SPZOZ-u zaprezentowali, jak funkcjonuje system ochrony zdrowia i jakie optymalne rozwiązania można wybrać, jeśli potrzebujemy interwencji medycznej.

Mierząc się z infekcjami czy złym samopoczuciem, nie można zapominać o aptekach, w których farmaceuci na podstawie wywiadu zaproponują odpowiednie leki, a lista lekarstw bez recepty jest długa. Dyrektor puławskiego SPZOZ – Piotr Rybak oraz kierownik apteki, mgr Wanda Kozak – Wieczorek, przekonywali, dlaczego zaopatrzenie się w leki i pomoc doraźna farmaceuty może pomóc w wielu przypadkach zmagania się z chorobą. Opinię tę podzielił dr Dominik Grabowski – kierownik oddziału pediatrycznego, stwierdzając, że objawy u dzieci też mogą być we wczesnej fazie choroby opanowane przez farmakologię.

 

Szpitalny Oddział Ratunkowy, czyli popularny SOR służy do niesienia pomocy w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia, dlatego pacjenci z innymi dolegliwościami powinni kierować się do punktów doraźnej pomocy medycznej. Dr Paulina Kędzierska przypomniała, dla kogo przeznaczona jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna i gdzie powinien kierować się pacjent, który potrzebuje porady lekarskiej.

 

W kolejnej części rozmowy dr Tomasz Myszala – kierownik szpitalnego oddziału ratunkowego i zespołu ratownictwa medycznego SPZOZ w Puławach, przypomniał, na czym polega klasyfikacja pacjentów, którzy są przywożeni karetką lub zgłaszają się na SOR. Kolory służące określeniu stanu zdrowia (kolor zielony, żółty, czerwony) informują, w jakiej kolejności zostanie udzielona pomoc medyczna. Nawet pacjent przywieziony karetką, może oczekiwać w kolejce, gdy jego klasyfikacja będzie wskazywać, na to, że nie jest wymagana natychmiastowa interwencja. Te same zasady triażowania dotyczą również małych pacjentów.

Zdjęcie: Redakcja/JC