Na rynku pracy wzrasta zainteresowanie wyspecjalizowanymi zawodami paramedycznymi. Należy do nich bez wątpienia podolog, a podologia powoli wykracza poza branżę kosmetyczną. Postanowiliśmy więc sprawdzić, co takiego oferuje zawód podologa, znajdujący się w ofercie edukacyjnej Medycznego Studium Zawodowego im. PCK w Puławach.
Podologia korzysta z wielu nauk medycznych takich jak: ortopedia, flebologia, neurologia, dermatologia czy limfologia. To bardzo zaawansowana specjalizacja z szerokimi horyzontami rozwoju. Wpływa na to wiele czynników m.in. starzenie się społeczeństwa, choroby cywilizacyjne, ale również wzrost świadomości dbania o własne ciało. Jakie kompetencje zawodowe ma podolog? W czym może pomóc naszym stopom? I dlaczego sezon jesienno-zimowy to idealny czas na to, żeby zadbać o stopy albo rozpocząć specjalistyczne leczenie?
Podolog – powinien mieć nie tylko wiedzę z rożnych dziedzin medycyny – musi również wykazywać się takimi cechami jak: empatia, życzliwość czy precyzyjność w działaniu. Wbrew pozorom, nie jest to zawód wyłącznie dla osób związanych z branżą kosmetyczną – wiedza teoretyczno-praktyczna, którą zdobywa się podczas nauki zawodu jest wystarczająca, aby rozpocząć samodzielną działalność lub skorzystać z zatrudnienia w ośrodkach SPA lub instytucjach opieki społecznej.
W tej części rozmowy z Ekspertem, przyjrzeliśmy się zajęciom obowiązującym w kształceniu teoretycznym i praktycznym na kierunku dla przyszłych podologów. Okazało się, że na liście przedmiotów, oprócz tych związanych na przykład z anatomią, znajdują się języki: migowy i angielski. W finale rozmowy przedstawiliśmy najczęstsze problemy, z którymi pacjenci przychodzą do gabinetu podologicznego i sprawdziliśmy, jak przebiega rekrutacja w Medycznym Studium Zawodowym im. PCK w Puławach.