XXVII Kongres Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu w miniony wtorek rozpoczął się w Kazimierzu Dolnym. W Hotelu „Król Kazimierz” spotkało się prawie 130 osób, otwartych na naukową dyskusję i polemikę.
Przedstawiciele polskich uczelni i ośrodków badawczych przyjechali do naszego regionu nie tylko z całej Polski, ale też z zagranicy. Gospodarzem dorocznego spotkania po raz drugi w historii Stowarzyszenia został puławski Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, który obchodzi akurat 70-lecie swojej działalności.
W ciągu dwóch dni, podczas sesji plenarnych wygłoszono blisko 70 referatów. Omawiano aktualne wyzwania dla agrobiznesu, jakie pojawiają się w związku z ogłoszeniem przez Komisję Europejską założeń Zielonego Ładu. W myśl tych nowych zarządzeń, rolnicy mają ograniczać użycie nawozów i środków ochrony roślin, muszą też znaleźć w swoich gospodarstwach miejsce na produkcję ekologiczną.
Specjaliści zastanawiali się wspólnie, czy dla polskich rolników są to realne cele – i co można zrobić, żeby było łatwiej je osiągnąć. Dyskutowano między innymi o najnowszych osiągnięciach techniki, o rolnictwie precyzyjnym i o zrównoważonym rozwoju. Podczas wystąpień, lokalni badacze powoływali się na przykłady zaczerpnięte z naszego regionu, mówiąc na przykład o mniej popularnych uprawach, które zaczęły się tu rozwijać w ostatnich latach.
Dziś uczestnicy Kongresu zwiedzają powiat puławski – po części także w celach naukowych, bo mają odwiedzić między innymi gospodarstwo szkółkarskie w Końskowoli czy winnicę w Lesie Stockim. Na pewno obejrzą też puławską osadę pałacowo-parkową, która od kilku miesięcy dumnie nosi status „pomnika historii”.
Źródło zdjęcia: IUNG