Taką szansę stwarza program Cyfrowa Europa, który zakłada, że w każdym kraju Unii powstaną różne specjalistyczne centra innowacji – czyli miejsca w których będą opracowywane i badane nowoczesne rozwiązania dla różnych dziedzin gospodarki.
Fundusze potrzebne do rozwinięcia takich ośrodków będą przyznawane jako dotacje, dlatego eliminacje mają formę konkursu. Polskie preselekcje, prowadzone przez Ministerstwo Rozwoju, ze wszystkich kandydatów wyłoniły 25 najlepiej rokujących ośrodków. I w tym gronie znalazły się Puławy. Tutejszy projekt, dotyczący stworzenia centrum innowacji rolnictwa, zgłosiło konsorcjum stworzone przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa oraz Instytut Syntez Chemicznych. Wsparcie obiecuje także Grupa Azoty Puławy.
Proces wybierania lokalizacji Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych ma w sumie trzy etapy. Po krajowych preselekcjach nadchodzi czas na konkurs przeprowadzany przez Komisję Europejską: jego finalistów poznamy w lutym. Na koniec, ośrodki wskazane przez Komisję zmierzą się jeszcze raz w konkursie krajowym. Zwycięzcy otrzymają dotacje, które pokryją połowę kosztów organizacji Centrum Innowacji Cyfrowych.
Źródło zdjęcia: PPNT – Facebook