Czy wydatki zmieszczą się w spektrum spodziewanych dochodów? Które zadania zrealizować, a które odłożyć na później? Tego rodzaju dylematy towarzyszą samorządowcom u schyłku każdego roku kalendarzowego.
Rada Powiatu w Opolu Lubelskim, podczas ubiegłotygodniowej sesji, jednogłośnie przyjęła uchwałę budżetową na 2023 rok. Jak mówi sam starosta, Dariusz Piotrowski, nowy budżet jest ambitny i proinwestycyjny. Tegoroczne wydatki sięgną aż 94 milionów złotych – a jedną trzecią tej sumy pochłoną właśnie inwestycje.
Na pewno kontynuowane będą remonty drogowe (dotowane między innymi z rządowych funduszy). Zmotoryzowanych ucieszy też wiadomość, że powstanie też parking przy ulicy Kolejowej.
Równie konsekwentnie będzie kontynuowane montowanie instalacji fotowoltaicznych w lokalnych szkołach. Samorządowcy szukają oszczędności, ponieważ wydatki związane z oświatą pochłaniają ponad 43% wszystkich wydatków bieżących i przekraczają subwencję z Ministerstwa Edukacji i Nauki o ponad 8,5 miliona złotych.
Ważne i kosztowne zadania dotyczą również służby zdrowia. Największe z nich to oczywiście budowa nowego pawilonu opolskiego szpitalu – jak już informowaliśmy, w nowym gmachu ma być zorganizowany Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, w którym pomoc medyczną znaleźliby seniorzy z całego regionu. Na to przedsięwzięcie powiat zdobył już rządowe dofinansowania na kwotę 22 milionów złotych. Poza tym wiadomo też, że budynek dawnej neurologii zostanie dostosowany do potrzeb Powiatowego Centrum Rehabilitacji w Opolu Lubelskim.
Ale władze mają też wiele innych planów: chcą pozyskać dotacje na remont internatu i odnowienie kompleksu pałacowo-parkowego w Kluczkowicach czy na modernizację sali gimnastycznej w Poniatowej.
Jak dodaje starosta, w ciągu minionych pięciu lat powiat opolski nie zaciągał dodatkowych kredytów, spłacono za to półtora miliona poprzednich długów.
Źródło informacji: Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim