„Pobiegnij z Marszałkiem w 100-lecie Bitwy Warszawskiej” – taka zachęta jest zawarta w tytule imprezy biegowej, która odbędzie się w Puławach w następną niedzielę, czyli 16 sierpnia.
Już po raz drugi puławianie będą mogli uczcić rocznicę Cudu nad Wisłą w sportowym stylu: ścigając się między innymi na dystansach 3 i 5 kilometrów. Bieg główny, na najdłuższym dystansie, rozpocznie się o godzinie 14.00. Poza tym, do pokonania będzie też dystans honorowy, liczący oczywiście 1920 metrów, czyli odsyłający bezpośrednio do świętowanej 15 sierpnia rocznicy. Z kolei dzieci, od maluchów do 13-latków, będą mogły biegać na długości 400 metrów.
Wszyscy chętni muszą pamiętać, że potrzebne będzie wpisowe: 30 złotych od dorosłych i 15 złotych od dzieci. Każdy, kto ukończy swoje wyzwanie i dobiegnie do mety, dostanie pamiątkowy medal, a także śpiewnik pieśni żołnierskich i legionowych.
Zawodnicy będą startować z dziedzińca pałacu Czartoryskich – i tu też będą wracać. A spotkanie w rocznicę bitwy właśnie w tym miejscu jest nieprzypadkowe – bo to w puławskim pałacu gościł sto lat temu marszałek Józef Piłsudski, tu opracowywał plany bitwy i wydał rozkaz rozpoczęcia decydującej ofensywy znad Wieprza w kierunku Warszawy. Impreza ma sprawić, żeby puławianie nie zapominali o tych i innych historycznych ciekawostkach, związanych z pobytem marszałka w Puławach..
Sportowo-rekreacyjne wyzwania to bowiem nie wszystko: w to niedzielne popołudnie będzie można także posłuchać, jak o znaczeniu zwycięskiej Bitwy Warszawskiej dla Polski i Europy opowie podpułkownik Stanisław Wójcicki ze Związku Piłsudczyków RP, z Okręgu Ziemi Lubelskiej. Nie zabraknie też muzycznych wzruszeń – a o te zadba Piotr Selim, współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów i ambasador akcji “Pobiegnij z Marszałkiem!”.
Pomysłodawcą całego tego wydarzenia jest dziennikarz i działacz społeczny, Marcin Mizera – i to właśnie on prowadzi już zapisy zawodników. W tej sprawie można pisać na adres: mmizera.media@gmail.com albo dzwonić, pod numer: 514 087 747. A w trudzie organizacji imprezy biegowej łączą się Gmina Puławy, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach i puławskie Muzeum Czartoryskich.
Źródło plakatu: Marcin Mizera