Badania wykopaliskowe w gminie Końskowola dały nieoczekiwane wyniki – i sprawiły, że naukowcy będą tu jeszcze wracać.
W Opoce znajduje się nasyp ziemny, który jest prawdopodobnie pozostałością po średniowiecznym grodzisku. Miejsce to postanowiono zbadać, a w efekcie natrafiano na sporo zabytków – ale z wielu różnych okresów historycznych, nawet bardzo odległych od wieków średnich.
Pod ziemią, a konkretnie pod odsłoniętym kamiennym brukiem, kryły się pamiątki z wczesnej epoki żelaza, z czasów rzymskich, a nawet nowożytnych. Znaleziono elementy ceramiki reprezentujące między innymi kulturę łużycką albo przetworską. Odkryto też wiele metalowych, drobnych przedmiotów codziennego użytku, na przykład elementy biżuterii i monety – wśród tych drugich są XV-wieczne denarki jagiellońskie. Natomiast wśród kamiennych znalezisk był fragment średniowiecznego żarna.
Podjęcie badań w Opoce zainicjowało Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Fara Końskowolska”, a w prace zaangażowali się archeolodzy z Muzeum Nadwiślańskiego. Dotychczasowe odkrycia analizuje lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a odniesione sukcesy sugerują, że badania w tym miejscu będą jeszcze kontynuowane.
Źródło zdjęcia: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków