Zwierzęta często bywają bezbronne wobec tego, co je spotyka – a zimą ich wrogiem bywa także surowa pogoda. Z tego powodu właściciele czworonogów powinni w zimnej porze roku otoczyć swoich podopiecznych szczególnie troskliwą opieką. Natomiast każdy, kto widzi że jakiemuś zwierzęciu dzieje się krzywda, powinien szybko reagować.
Twój pies świadczy o Tobie!
To Twoja sprawa i obowiązek, żeby zadbać o swojego psa. Szczególnie teraz, kiedy na dworze pada deszcz, śnieg i panuje chłód, zwróć uwagę na warunki, w jakich utrzymujesz swoje zwierzę! Zimą takie stworzenie jest narażone na hipotermię, odmrożenia, a nawet śmierć. Twoim obowiązkiem jest zapewnić zwierzęciu ciepłe schronienie, pożywienie, dostęp do wody oraz opiekę.
Jeśli Twoje zwierzę przebywa na zewnątrz, upewnij się że ma ochronę przed surową pogodą. Niech takie pomieszczenie chroni przed wiatrem i zimnem. Jeśli pies przebywa w budzie, musi być ona szczelna. Możesz ją ocieplić np. styropianem czy płytą OSB. Ponadto, ustaw budę na palecie, to odizoluje ją od podłoża. Koniecznie włóż do niej słomę: sprawdzi się to lepiej, niż koce czy inne materiały, które przemoczone staną się bezużyteczne.
Pies powinien mieć także stały dostęp do wody. Jeśli temperatury są ujemne i woda zamarza, trzeba wymieniać ją częściej. Możesz dodać do wody trochę oleju i podać ją ciepłą (nie gorącą!) – wtedy wolniej zamarznie. Pamiętaj także o zapewnieniu zwierzęciu ciepłego pożywienia. Poza tym – zdejmij łańcuch! Ruch pozwala się ogrzać. Zapobiega też chorobom stawów, które są bardzo bolesne. Zapewnij zwierzęciu bezpieczne miejsce do życia i swobodnego ruchu.
Zwierzęta mają swoje prawa!
Niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego zwierzę przed wpływem warunków atmosferycznych oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia, jest wykroczeniem. Grozi za ten czyn kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).
Jeżeli na stałe utrzymujesz zwierzę w warunkach zagrażających jego zdrowiu (a nawet życiu) lub powodujących cierpienie – jest to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 35 ust. 1A w zw. z art. 6 ust. 2 pkt. 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt).
Prawo zabrania także trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, dłużej niż 12 godzin w ciągu doby – oraz w sposób powodujący uszkodzenie ciała i cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry. Naruszenie tego przepisu stanowi wykroczenie (art. 37 ust. 1 u.o.z.).
Jeśli widzisz, że zwierzęciu dzieje się krzywda – reaguj! Jest wiele możliwości pomocy. Spróbuj porozmawiać z sąsiadem, udostępnij film dalej, a jeśli to nie pomoże, zawiadom lokalną organizację lub policję.
Źródło informacji: Fundacja Zwierz; źródło zdjęcia: baza Pixabay