Zmarł Wojciech Zabłocki – architekt, o którym pamiętają Puławy

      Możliwość komentowania Zmarł Wojciech Zabłocki – architekt, o którym pamiętają Puławy została wyłączona

Był czterokrotnym mistrzem świata w szermierce, a gdy zakończył karierę sportową, został architektem – dla puławskiego MOSiR-u zaprojektował budynek hali sportowej.

Tą postacią był profesor Wojciech Zabłocki – w minioną niedzielę skończyłby 90 lat, ale zmarł dzień wcześniej, 5 grudnia. Tę przykrą wiadomość przekazał jego syn, a jako pierwsze opublikowały ją Polski Komitet Olimpijski i Polski Związek Szermierczy.

Jako szermierz, młody Wojciech Zabłocki reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich, w latach 50-tych i 60-tych i dwukrotnie wywalczył srebrny medal, a raz brązowy. Później uznanie i nagrody przynosiła mu praca architekta obiektów sportowych. W tej dziedzinie zdobył wysoki stopień naukowy, w 1999 roku został profesorem zwyczajnym. Prywatnie był mężem aktorki Aliny Janowskiej.

Puławską halę sportową zbudowano według jego projektu, w połowie lat 70-tych. Ten budynek, który stoi przy Alei Partyzantów, dotąd służy mieszkańcom miasta i okolic. Już wkrótce w roli gospodarza wydarzeń sportowych wspomoże go nowa hala, zbudowana przy ulicy Lubelskiej – ale sentyment puławskich sportowców i kibiców na pewno długo jeszcze pozostanie przy tym pierwszym gmachu.

Źródło zdjęć: redakcja, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania/University of Ecology and Management – Facebook