OD DZISIAJ! Zmiany w tarczy antykryzysowej – kto skorzysta?

      Możliwość komentowania OD DZISIAJ! Zmiany w tarczy antykryzysowej – kto skorzysta? została wyłączona

Przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej dostaną nowe wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przewiduje to piąta wersja tarczy antykryzysowej, która wchodzie w życie 15 października. Od tego dnia można składać wnioski. Co się zmieni i dla kogo? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim:

 

Szacuje się, że teraz w województwie lubelskim z tarczy może skorzystać ok. 3,6 tys. firm. Wnioski będą mogły złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Przedsiębiorcy skorzystają ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Będzie przysługiwało płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji i wystaw. Warunkiem umorzenia składek będzie m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 roku. Trzeba też wykazać spadek przychodów o co najmniej 75 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku – porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku o zwolnienie z analogicznym miesiącem 2019 roku.

Wnioski będzie można składać do końca listopada, a do końca października trzeba przekazać do ZUS dokumenty rozliczeniowe za miesiące objęte zwolnieniem. Jeśli przedsiębiorca opłacił składki za te miesiące, to będzie mógł wystąpić o ich zwrot.

Agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni dostaną teraz prawo do świadczeń postojowych, jeśli ich biznes ucierpiał w wyniku Covid-19. Wparcie otrzyma agent turystyczny, który rozpoczął działalność przed 1 kwietnia 2020 roku. Jeśli z działalności gospodarczej opłaca tylko składkę zdrowotną, to nie może mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.

Inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. Na postojowe może liczyć przewodnik, który zawiesił działalność po 31 sierpnia 2019 roku, prowadzi działalność sezonową i w 2019 roku wykonywał ją maksymalnie przez 9 miesięcy.

Tarcza 5.0 wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. To pomoc dla prowadzących działalność, którzy wcześniej już otrzymali postojowe. Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom: z sektora transportu turystycznego, wystawiającym i występującym w przedstawieniach teatralnych, operowych, baletowych, cyrkowych, prowadzącym pokoje zagadek, domy strachu, dyskoteki, salony gier elektronicznych, plaże, czy jarmarki.

Wypłata dodatkowego postojowego zależy od spadku przychodu. W miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przychód musi być niższy o co najmniej 75 procent niż w tym samym miesiącu kalendarzowym 2019 roku. Na przykład we wniosku składanym w październiku należy porównać przychody z września 2020 i 2019 roku. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje do trzech razy.

ZOBACZ: Tabela PKD rodzaj działalności i wsparcie z tarczy

(info ZUS / fot. pixabay.com)