Czy Końskowola znowu powinna być miastem?

      Możliwość komentowania Czy Końskowola znowu powinna być miastem? została wyłączona

Tak było – przez ponad trzysta lat tuż obok Puław rozwijało się drugie miasteczko. Czy warto wrócić do tamtych porządków?

Od dziś na to ważne pytanie mogą odpowiadać mieszkańcy gminy – bo właśnie dziś zaczynają się konsultacje społeczne w tej sprawie, zarządzone przez radę gminy. Dokładnie przez miesiąc (do 15 listopada) krótkie i konkretne odpowiedzi będą zapisywane na specjalnej karcie konsultacyjnej, która będzie odwiedzała kolejne sołectwa.

Do poparcia tego projektu, a zwłaszcza do odpowiedzenia twierdząco na główne pytanie, zachęca Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Fara Końskowolska”, które zajmuje się pielęgnowaniem tutejszych zabytków i wiedzy o historii tej miejscowości.

Przypomnijmy, że Końskowola otrzymała prawa miejskie w 1532 roku – a przyznał je król Zygmunt Stary. Niestety burzliwa historia zmieniła wszystko – Końskowola straciła swoje prawa miejskie – podobnie jak wiele innych miejscowości w naszym regionie, decyzją carskich władz, tuż po upadku powstania styczniowego.