Wojsko Polskie, liczące 250 tysięcy żołnierzy zawodowych i 50 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – to cel, który wyznacza sobie Ministerstwo Obrony Narodowej. I właśnie z tego powodu wysuwa nowe propozycje dla potencjalnych rekrutów i znacząco upraszcza procedury.
Podjęcie dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej, to nowy sposób na rozpoczęcie kariery w armii – i nowy rodzaj czynnej służby. Ochotnicy muszą przejść dwa etapy: podstawowy, trwający 28 dni oraz specjalistyczny, który wiąże się z 11 miesiącami szkolenia. Rekrutowi od pierwszego dnia służby przysługuje wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych – poza tym, może sam zdecydować, jak dalej potoczy się jego droga. A może go zaprowadzić do zawodowej służby wojskowej albo do pracy w administracji publicznej.
Podejście do werbowania rekrutów zmieniło się diametralnie – teraz osoby zainteresowane służbą nie zderzają się ze skomplikowanymi procedurami, ale już na wstępie zyskują wsparcie ekspertów. W całym kraju powołano do istnienia Wojskowe Centra Rekrutacji, gdzie w ciągu maksymalnie dwóch dni można przejść rozmowę kwalifikacyjną i stanąć przed komisją lekarską. Takich punktów jest 86 w całej Polsce. Natomiast sam wniosek o przyjęcie do wojska można złożyć elektronicznie – służy do tego portal rekrutacyjny WCR.
Szczegółowe informacje na temat dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, wraz z podpowiedziami, jakie podjąć kroki, żeby podjąć taką przygodę, znajdziecie TUTAJ.
Źródło informacji i spotów: MON