Jak wyglądały Puławy i ich mieszkańcy ponad sto lat temu – i jak zmieniało się życie codzienne w ciągu burzliwego, XX wieku? Można się o tym przekonać, oglądając wystawę archiwalnych fotografii, przygotowaną przez Muzeum Czartoryskich w Puławach.
W 1906 roku miejscowość leżąca nad Wisłą funkcjonowała jako Nowa Aleksandria – uzyskała wtedy prawa miejskie, a 10 lat później znów była znana jako Puławy. W ciągu całego minionego wieku miasto przeżyło wiele historycznych zawirowań: okupację austriacką, czasy II RP, wojenną okupację niemiecką i okres PRL. Jak w tych wszystkich okolicznościach toczyło się życie Puław? Postanowiono to sprawdzić – szukając archiwalnych fotografii.
Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta, dział Muzeum Czartoryskich w Puławach, przez kilka lat gromadziła tego rodzaju materiały. Efekt tych poszukiwań to zbiór niemal 150 starych zdjęć. To ujęcia sporządzone w puławskich zakładach fotograficznych oraz zdjęcia ze zbiorów rodzinnych. Są tu portrety, ale też sceny ze szkół i miejsc pracy, kadry przedstawiające zabawy w plenerze czy odpoczynek nad Wisłą.
Wystawa “Puławianie na dawnych fotografiach z lat 1908-1980” jest prezentowana w Domu Aleksandryjskim – i będzie tam otwarta do końca września. Można ją odwiedzać od wtorku do niedzieli, między 9.00 a 17.00. Żeby ją odwiedzić, trzeba zdobyć bilet ogólny, w kasie Muzeum. Ekspozycję można obejrzeć w towarzystwie jej kuratora, Zbigniewa Kiełba – i w ten sposób dowiedzieć się jeszcze więcej o przeszłości Puław.
Źródło informacji i zdjęcia: Muzeum Czartoryskich w Puławach