Co zrobić z nadmiarem dobrych jabłek? Jest pomoc dla producentów

      Możliwość komentowania Co zrobić z nadmiarem dobrych jabłek? Jest pomoc dla producentów została wyłączona

Producenci jabłek z naszego regionu, którzy nie mają co zrobić z nadmiarem jabłek, nie muszą się już martwić o potencjalne straty. Mogą liczyć na wsparcie oferowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Każdy, kto ma kłopoty ze znalezieniem nabywców dla jabłek deserowych, będzie mógł do końca czerwca przekazać owoce do wskazanych zakładów przetwórczych. Opublikowano już listę takich punktów – to 47 zakładów w całej Polsce. W naszym regionie znajdują się dwa: to firma ZAK w Ratoszynie Drugim, w opolskiej gminie Chodel i firma SOKPOL-KONCENTRATY w Zagłobie, w gminie Wilków. Szacuje się, że zakłady z całej Polski będą w stanie przyjąć w sumie nawet 200 tysięcy ton jabłek.

W programie tej nadzwyczajnej pomocy mogą wziąć udział indywidualni producenci albo ci zrzeszeni w organizacjach. Wszyscy beneficjenci muszą wykazać, że w ramach swojej działalności realizują działania ekologiczne, na przykład że korzystają z odnawialnych źródeł energii albo z retencjonowania wody.

W skupach są przyjmowane jabłka, które odpowiadają minimalnym wymaganiom dla klasy drugiej. Jednak wcześniej trzeba złożyć odpowiedni wniosek w lokalnym biurze Agencji – na dopełnienie tych formalności jest czas do 30 czerwca. O szczegółach przeczytacie TUTAJ.

Źródło informacji: ARiMR