W Lublinie powstanie nowoczesne laboratorium mikrobiologiczne

      Możliwość komentowania W Lublinie powstanie nowoczesne laboratorium mikrobiologiczne została wyłączona

Walka z chorobami zakaźnymi i sytuacjami epidemicznymi opiera się na szybkim i celnym stawianiu diagnoz – by na czas można było ostrzec ludność i powziąć odpowiednie środki bezpieczeństwa. A do tego potrzebne są specjalistyczne narzędzia – i miejsce.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie będzie mieć nowe laboratorium mikrobiologiczne, o klasie zabezpieczeń BSL3. Wczoraj (29 listopada), w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowę w sprawie budowy nowego obiektu i niezbędnej infrastruktury technicznej. Nowoczesne laboratorium ma podnieść poziom kompetencji lubelskiego sanepidu – ponieważ poszerzy się zakres wykonywanych badań i zwiększy się ich przepustowość.

Dotychczasowe możliwości lubelskiej, wojewódzkiej stacji, zweryfikował okres pandemii koronawirusa – próbki trzeba było kierować do innych placówek, położonych także poza Lubelszczyzną (na Mazowszu czy Podkarpaciu), co bardzo wydłużało czas diagnozowania zakażeń. Własna baza lokalowa, odpowiednie wyposażenie i sprzęt – to wszystko pozwoli reagować bardzo szybko w razie jakiegokolwiek potencjalnego zagrożenia. Będzie można szybciej eliminować czynniki zakaźne, sprawniej kierować zakażonych na leczenie albo zwalniać ich z kwarantanny.

Nowe laboratorium zostanie zbudowane tuż obok wojewódzkiej stacji sanepidu, przy ulicy Pielęgniarek 6 w Lublinie. Budynek ma mieć kubaturę prawie tysiąca metrów sześciennych i powierzchnię niemal 860 metrów kwadratowych. Będzie połączony z siedzibą WSSE nadziemnym łącznikiem. Ma być także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Koszt całej inwestycji, czyli wzniesienia obiektu i wyposażenia go w niezbędny sprzęt, to ponad 44 miliony złotych – zostanie sfinansowana z budżetu państwa, ale pomogą w tym także fundusze unijne.

Źródło informacji: LUW; źródło zdjęcia: baza Pixabay