Pułkownik Tadeusz Nastarowicz nie jest już dowódcą lubelskich Terytorialsów

      Możliwość komentowania Pułkownik Tadeusz Nastarowicz nie jest już dowódcą lubelskich Terytorialsów została wyłączona

We wtorkowe popołudnie (29 listopada), na Placu Litewskim w Lublinie zebrali się żołnierze, dowódcy wojskowi i przedstawiciele władz samorządowych i państwowych oraz instytucji wojskowych i cywilnych. Wszyscy byli świadkami przekazania obowiązków dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Głównym punktem ceremonii było przekazanie sztandaru 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – symbolu sławy wojennej, honoru i męstwa oraz proporca rozpoznawczego dowódcy 2 LBOT. W ten sposób, symbolicznie, pułkownik Tadeusz Nastarowicz przekazał swoje obowiązki na ręce pułkownika Sławomira Miazgi. To dotychczasowy zastępca dowódcy brygady i będzie pełnił tę funkcję do czasu wyznaczenia nowego dowódcy 2 LBOT.

Przypomnijmy, że pułkownik Nastarowicz brał udział w tworzeniu tutejszej formacji Wojsk Obrony Terytorialnej – był związany z tą jednostką od 2016 roku. Jako dowódca skutecznie kierował operacjami przeciwepidemicznymi „Odporna Wiosna” i „Trwała Odporność” na Lubelszczyźnie. Dowodził również operacją wsparcia i ochrony ludności na terenie przygranicznym pod kryptonimem „Silne Wsparcie” oraz Zgrupowaniem Zadaniowym odpowiedzialnym za zabezpieczenie i obronę granicy z Białorusią w ramach operacji „Gryf”. Brygada pod jego dowództwem realizowała również operację wsparcia uchodźców wojennych z Ukrainy pod kryptonimem „Niezawodna Pomoc”.

Podczas wtorkowej uroczystości podziękował za bardzo dobrą współpracę swoim przełożonym, środowisku wojskowemu, władzom państwowym i samorządowi lubelskiemu, przedstawicielom szkolnictwa oraz podwładnym. Jak sam stwierdził:

Budowanie jednostki wojskowej to jak droga na szczyt, zawsze prowadzi pod górkę, dlatego też samemu nie można podołać temu i potrzeba osób, które służą pomocną dłonią, radą, motywują i przypominają – nie poddawaj się, dasz radę. Dlatego dzisiaj chciałbym podziękować takim osobom (…) Dziękuje również moim podwładnym – sól ziemi i oczko w głowie każdego dowódcy. Za te ponad 2 tysiące dni wspólnej służby dziękuję wam, że wytrwaliście przy mnie, motywowaliście mnie, pokazaliście mi inne sposoby dowodzenia wojskiem. Dużo się od was nauczyłem i mam nadzieję, że działało to w obie strony.

Pod dowództwem płk. Nastarowicza 2 LBOT dwukrotnie otrzymała prestiżowe wyróżnienia za osiągnięte wyniki. Prezydenta Andrzej Duda docenił lubelską brygadę za szczególne zasługi w działalności społecznej i kulturalnej oraz rozpowszechnianie patriotyzmu. W 2021 r. 2 LBOT została wyróżniona tytułem „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” za najlepsze wyniki w działalności służbowej w 2020 r. – to jedno z ważniejszych wyróżnień, jakie może być przyznane jednostce wojskowej. Podczas tegorocznych uroczystości z okazji święta WOT i jubileuszu 5-lecia formacji, płk Nastarowicz otrzymał z rąk ministra obrony narodowej Szablę Honorową Wojska Polskiego za wybitny dorobek w służbie wojskowej na stanowisku dowódcy brygady.

Teraz pułkownika Nastarowicza czekają nowe wyzwania – będzie dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Etat ten zaszeregowany jest do stopnia generała brygady.

Źródło informacji i zdjęcia: 2.LBOT