“Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki – ponownie w Lublinie

      Możliwość komentowania “Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki – ponownie w Lublinie została wyłączona

Szykuje się nie lada gratka dla miłośników historii i sztuki – już niedługo w Lublinie będzie można stanąć oko w oko ze słynnym obrazem, który robi wrażenie nie tylko rozmachem artystycznej wizji, ale też fizycznymi rozmiarami.

“Bitwa pod Grunwaldem” to monumentalny obraz, który Jan Matejko namalował w latach 70. XIX wieku – jest szeroki na prawie 10 metrów, a wysoki na ponad 4. W połowie lipca, czyli w kolejną rocznicę słynnego zbrojnego starcia Polaków i Litwinów z Krzyżakami, ogromne płótno będzie można obejrzeć w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Nie będzie to jednak oryginał – tylko genialna kopia, bo powrót słynnego obrazu jest jedynie symboliczny.

To oczywiście nawiązanie do historii – we wrześniu 1939 roku, oryginalny obraz został ukryty właśnie w gmachu przy ulicy Narutowicza. Przywieziono go z warszawskiej “Zachęty”, ponieważ słusznie obawiano się, że może nie przetrwać bombardowań, że zostanie zniszczony albo zrabowany przez okupanta. W ówczesnym Muzeum Lubelskim dzieło Matejki bezpiecznie przeczekało wiele miesięcy drugiej wojny światowej – do kwietnia 1941 roku.

Autorem kopii goszczącej teraz w bibliotece, jest Ireneusz Rolewski – artysta, który ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Praca nad ogromnym płótnem zajęła mu ponad dwa lata.

Pod koniec czerwca dzieło zostało powieszone w Galerii – a już w ten piątek (15 lipca), czyli w 612 rocznicę słynnego starcia, zostanie udostępnione widzom. Będzie oczywiście centralnym punktem szykowanej ekspozycji, ale wystawa zostanie uzupełniona o pamiątki odnoszące się do średniowiecznej bitwy. Wiadomo, że znajdą się na niej militaria z Muzeum Narodowego w Lublinie oraz monety i medale, udostępnione przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne.

Podczas wernisażu, zaplanowanego na godzinę 12.00, będzie można zobaczyć także lubelskich zbrojnych z początku XV wieku – bo swoją obecność zapowiedziały lokalne grupy rekonstrukcyjne: Stowarzyszenie Poczet Rycerski Herbu Śreniawa oraz Poczet Jana ze Szczekocin herbu Odrowąż. Wystawa będzie czynna do końca września (przy czym w lipcu i w sierpniu także w soboty i w niedziele) – a wstęp zawsze będzie bezpłatny.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna na bieżąco informuje o przygotowaniach do wernisażu – dlatego warto zaglądać na jej facebookowy profil (kliknij TUTAJ). Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego.

Źródło informacji i zdjęcia: WBP w Lublinie