Chciał pomóc koleżance, ale trafił na oszustów

      Możliwość komentowania Chciał pomóc koleżance, ale trafił na oszustów została wyłączona

Policjanci ostrzegają przed oszustami włamującymi się na konta społecznościowe i rozsyłającymi wiadomości do znajomych z prośbą o pomoc finansową. Niestety, nasza czujność bywa sprytnie uśpiona.

Do puławskiej komendy zgłosiła się mieszkanka gminy Żyrzyn, której kolega stracił 1600 złotych. Według relacji – sprawca włamał się na jej konto na portalu społecznościowym i rozesłał do osób z grona jej znajomych wiadomość z prośbą o przesłanie kodu BLIK. Będąc przekonanym, że kobieta faktycznie potrzebuje pomocy, wygenerował na swoim koncie bankowym trzy kody i wysłał znajomej. Niedługo później okazało się, że mężczyzna dał się nabrać i stracił pieniądze.

Przypominamy, że oszustów działających metodą na BLIKa można bardzo łatwo i bez ponoszenia kosztów sprawdzić. Gdy dostaniemy wiadomość z prośbą o nagłą pożyczkę, przelew lub przesłanie kodu do płatności, należy skontaktować się z faktycznym nadawcą takiej wiadomości, na przykład telefonując do niego i sprawdzić z kim mamy do czynienia oraz czy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy.

 

(fot. pixabay.com)