Muzeum Badań Polarnych już po oficjalnych deklaracjach

      Możliwość komentowania Muzeum Badań Polarnych już po oficjalnych deklaracjach została wyłączona

Ministerstwo Kultury, razem z władzami województwa lubelskiego, poprowadzą Muzeum Badań Polarnych w Puławach. Ta instytucja to ewenement na skalę kraju.

Dzisiaj nastąpiło uroczyste podpisanie umowy o współprowadzeniu nowego puławskiego muzeum pomiędzy Samorządem Województwa Lubelskiego, a Ministrem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Inicjatywa spotkała się z szerokim zainteresowaniem ministra – Piotra Glińskiego:

 

Powstanie Muzeum jest dobrze przyjmowane w środowisku polskich naukowców i polarników. Jak wspomniał minister Piotr Gliński – “Będzie to dom dla tej pięknej idei”. Dorobek polskich naukowców będzie wyraźnie wyeksponowany. Ale nie tylko rodacy są zainteresowani. Mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego:

 

Według deklaracji – Ministerstwo Kultury, jako organ założycielski, przeznaczy co najmniej 1 mln zł na funkcjonowanie muzeum i pokryje znaczną część kosztów jego utrzymania. Muzeum ma mieć przede wszystkim charakter edukacyjny i pokazywać dokonania i badania naukowe. Mają tu trafiać między innymi rzeczy przywożone z polarnych wypraw badawczych.

 

Już w lipcu nowe puławskie muzeum przy ulicy Czartoryskich 6a ma zacząć zapraszać gości: na początek zaoferuje dwie wystawy plenerowe, a jedna z nich będzie obszerną odpowiedzią na pytanie dlaczego na siedzibę tej instytucji wybrano właśnie Puławy.

 

(fot. Redakcja/MG)