Jak poradził sobie nasz region w Rankingu Gmin Lubelszczyzny?

      Możliwość komentowania Jak poradził sobie nasz region w Rankingu Gmin Lubelszczyzny? została wyłączona

Które gminy Lubelszczyzny mają największy potencjał i najlepiej go wykorzystują? Po raz kolejny postanowił to zmierzyć Urząd Statystyczny w Lublinie.

Znamy wyniki szóstej edycji rankingu, który pomaga przygotowywać Fundacja Rozwoju Demokracji Lubelskiej. Tym razem twórcy zestawienia wzięli pod uwagę dane statystyki publicznej za lata 2019-2021. Na ich podstawie ocenili, w jaki sposób gminne samorządy gospodarują swoimi środkami – i jak przekłada się to na życie mieszkańców konkretnych części regionu.

Liderem całego województwa lubelskiego została gmina Puchaczów, która zajęła najwyższe miejsce również w kategorii gmin wiejskich. Natomiast wśród gmin miejskich laur zwycięstwa przypadł Świdnikowi. Do trójki tegorocznych zwycięzców należy także samorząd z naszego regionu: to gmina Ryki, która zajęła pierwszą lokatę w kategorii gmin miejsko-wiejskich (i zarazem została liderem w swoim powiecie).

Z bardzo dobrych wyników cieszą się również inni włodarze z lubelskiej części naszego regionu. Tuż za zwycięskimi Rykami, na drugim miejscu w kategorii gmin miejsko-wiejskich, sklasyfikowano Nałęczów. Z kolei czwarte miejsce zajęła Poniatowa – i okazała się jednocześnie liderem powiatu opolskiego. Natomiast Puławy zostały uznane za lidera powiatu puławskiego. W kategorii wszystkich lubelskich gmin miejskich uplasowały się na wysokim, trzecim miejscu.

Dyplomy i medale, które potwierdzają wyniki osiągnięte przez poszczególne gminy, zostały wręczone włodarzom podczas specjalnej gali, która odbyła się w miniony piątek niedaleko Lubartowa. Więcej na temat tegorocznego rankingu przeczytacie TUTAJ.

Źródło informacji: Fundacja Rozwoju Demokracji Lubelskiej; źródło zdjęcia: UM w Puławach