Puławy wspominały rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

      Możliwość komentowania Puławy wspominały rocznicę wprowadzenia stanu wojennego została wyłączona

Dziś mija dokładnie 41 lat, odkąd Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wprowadziła na terenie całej Polski stan wojenny. Ta data przywołuje wspomnienia wielu trudnych, ale i bardzo istotnych wydarzeń.

W Puławach, ta rocznica przypomina także o tym, że po fali internowań działaczy „Solidarności”, wybuchł strajk pracowników Zakładów Azotowych. W grudniu 1981 roku był to najdłuższy taki protest na całej Lubelszczyźnie – został spacyfikowany przez wojsko i milicję w swoim szóstym dniu, 19 grudnia. Szacuje się, że wzięły w nim udział nawet trzy tysiące osób.

Tradycyjnie, uroczystości rocznicowe odbyły się przed Bramą nr 1 Zakładów Azotowych w Puławach. O godzinie 9.00 spotkali się tu przedstawiciele i pracownicy spółki, lokalni samorządowcy oraz mieszkańcy Puław. Wszyscy zebrani oddali hołd uczestnikom tamtych wydarzeń, składając znicze i kwiaty przed tablicą pamiątkową. Podczas okolicznościowego przemówienia, wiceprezes Grupy Azoty Puławy Jacek Janiszek, stwierdził:

Składamy dziś hołd bohaterom tamtych tragicznych dni. Uczcijmy też wszystkich, którzy w różnych okresach polskiej historii poświęcili swoje zdrowie i życie, żebyśmy my mogli żyć w wolnym kraju. Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały, że wolność jest wartością ogromną, niestety – nie jest dana na zawsze. Dlatego musimy się o nią troszczyć każdego dnia, ale też pomagać tym, których świąt wskutek wrogiej agresji legł w gruzach

Odwiedzono także Pomnik Solidarności, na który składa się krzyż, jaki podczas strajku przytwierdzono do zakładowej bramy.

Dodajmy, że podobne uroczystości rocznicowe odbyły się dziś w Lublinie. Uczestnicy spotkania na Placu Litewskim obejrzeli specjalnie przygotowaną rekonstrukcję historyczną. O zmroku w centrum miasta wojewódzkiego zapłonęły biało-czerwone znicze, ułożone w kształt krzyża.

Źródło zdjęcia: Grupa Azoty Zakłady Azotowe “Puławy” – Facebook