Kozienicka linia kolejowa – coraz bliżej!

      Możliwość komentowania Kozienicka linia kolejowa – coraz bliżej! została wyłączona

Wykonano kolejny krok, który przybliża realizację wyczekiwanej inwestycji. Poprzednim było podpisanie umowy między PKP PLK a włodarzami gminy Kozienice, którzy pozyskali rządowe dofinansowanie dla swojego projektu.

PKP Polskie Linie Kolejowe informują, że ogłoszono już przetarg w sprawie przygotowania dokumentacji projektowej dla drogi żelaznej, która pobiegnie z Dobieszyna do Świerży Górnych.

Ten nowy odcinek połączy linie kolejowe nr 8 i 77 – i wiele zmieni w tej części Mazowsza. Mieszkańcy gminy Kozienice zyskają drogę żelazną, która pozwoli im dotrzeć nawet do stolicy. Oznacza to nowe możliwości dla wielu osób, które regularnie podróżują służbowo albo prywatnie – w tym także dla turystów, zaintrygowanych tą częścią województwa mazowieckiego. Szacuje się, że z Kozienic do Warszawy będzie można dojechać pociągiem w 86 minut.

Nowa linia ma liczyć 23 kilometry, a stacje kolejowe powstaną w Kozienicach, Świerżach Górnych i w Głowaczowie. Wszystkie będą dostosowane do tego, żeby mogły z nich korzystać również osoby niepełnosprawne czy mające jakieś zdrowotne ograniczenia. Wiadomo też, że trasa zostanie zelektryfikowana – dzięki temu przez ziemię kozienicką będą mogły jeździć ekologiczne składy, a ich kursowanie nie będzie szkodzić lokalnemu środowisku.

Cała inwestycja jest warta ponad 320 milionów złotych, dlatego w realizacji zadania pomoże dotacja, przyznana w ramach programu Kolej Plus. Dodajmy, że PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały już umowy ze wszystkimi wnioskodawcami tego programu, a było ich w sumie 34.

Źródło informacji: PKP PLK