Lubisz fajerwerki i petardy? Lepiej uważaj!

      Możliwość komentowania Lubisz fajerwerki i petardy? Lepiej uważaj! została wyłączona

Wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał rozporządzenie w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych, czyli popularnych petard i fajerwerków. Obowiązuje ono od minionej soboty.

Zakaz używania fajerwerków i petard w miejscach publicznych na terenie województwa lubelskiego będzie obowiązywał do 31 stycznia.  Jedynym wyjątkiem będzie okazja do witania nowego roku, czyli dwa dni: 31 grudnia i 1 stycznia.

Wszelkie naruszenia zakazu są traktowane jako wykroczenia i podlegają karze grzywny. Warunki wymienione w rozporządzeniu wojewody oczywiście nie dotyczą firm, które profesjonalnie zajmują się pokazami pirotechnicznymi.

Sztuczne ognie są bardzo efektowne – ale również bardzo niebezpieczne. Każdego roku, zwłaszcza w okresie świątecznym i poświątecznym, z ich powodu dochodzi do poparzeń i wielu innych groźnych sytuacji. Dlatego używając fajerwerków czy petard, zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność – zwracać uwagę na własne bezpieczeństwo, ale też innych ludzi i ich mienia oraz środowiska naturalnego. Dzieci i młodzież mogą korzystać z takich wyrobów wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych.

Źródło informacji: LUW; źródło zdjęcia: baza PIxabay

 

(fot. Pixabay.com)