Nowe wsparcie dla lubelskich strażaków!

      Możliwość komentowania Nowe wsparcie dla lubelskich strażaków! została wyłączona

Tymczasem strażacy z Lubelszczyzny, jako pierwsi w całej Polsce skorzystają z nowego unijnego wsparcia, przeznaczonego na programy regionalne.

W miniony piątek (31 marca) marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Grzegorz Alinowski podpisali umowę, według której wartość tego unijnego dofinansowania to 107,5 miliona złotych.

Środki zostaną przekazane z transzy Funduszy Europejskich dla Lubelskiego na lata 2021-2027 – chodzi o pieniądze przypisane do priorytetu nr 3, na zadania związane z ochroną zasobów środowiska i klimatu oraz z bezpieczeństwem ekologicznym. Porozumienie zawarte w Lublinie jest pierwsze w całym kraju.

Cały projekt będzie wart to ponad 130 milionów złotych. To pełna pula finansowego wsparcia, które pomoże miejskim i powiatowym jednostkom PSP oraz tym zastępom OSP, które należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W planach jest między innymi zakup pojazdów ratowniczo-gaśniczych, samochodów z drabinami mechanicznymi, łodzi, quadów, wyposażenia do prowadzenia ewakuacji czy narzędzi do likwidowania skutków nawałnic i silnego wiatru. Realizacja projektu potrwa do końca 2025 roku.

Źródło informacji: UMWL; źródło zdjęcia: baza Pixabay