W ostatnich czasach dużo mówi się o problemach psychicznych młodzieży, a gabinety psychologiczne dosłownie “pękają w szwach”. Podczas rozmowy z psychologiem Anną Sosnowską, nie tylko pokusiliśmy się o diagnostykę zjawiska, ale postanowiliśmy też znaleźć pewne środki zaradcze.
Pandemia oraz izolacja mocno wpłynęły na kondycję psychiczną dzieci i młodzieży, czy może zaostrzyły widzenie pewnych zjawisk, które tkwiły już w młodym pokoleniu? Dlaczego słowem kluczowym w rzeczywistości szkolnej jest relacja? Z jakimi problemami emocjonalnymi borykają się młodzi ludzie? W jaki sposób pomóc nastolatkowi, który sygnalizuje swym zachowaniem, że potrzebuje psychologicznego wsparcia?
Jak młody człowiek eksponuje problemy, z którymi nie zawsze potrafi sobie poradzić? Kiedy rodzic/nauczyciel powinien zareagować na pewne niepokojące symptomy? Ważne jest, by psycholog współpracował z rodzicami i aby towarzyszyć dziecku, bo słuchanie to kluczowy element w procesie wychowawczym. Poruszyliśmy też kwestię, “uśmiechniętej” depresji, a nasz Ekspert wyjaśnił, czym charakteryzuje się taki stan emocjonalny.
Rodzina to miejsce, w którym zaczynają się pewne problemy, ale przede wszystkim w środowisku rodzinnym można je również naprawić. Jednak kwestia zdrowia psychicznego jest często bagatelizowana w społeczeństwie. Konsultacja u specjalisty, warsztaty, fachowa literatura – to bez wątpienia środki zaradcze, pomocne w sytuacji wystąpienia kryzysu psychicznego. A co jeśli dziecko nie chce skorzystać z pomocy psychologicznej? Na to pytanie również pojawiła się odpowiedź w naszej rozmowie eksperckiej.
Zdjęcie: Redakcja/JC