Podzielniki ciepła pozwalają na dokładny pomiar i odczyt zużycia energii w pomieszczeniach. Jak prawidłowo eksploatować te urządzenia oraz jakie są zasady indywidualnego rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania? Między innymi na te pytania opowiedzieli przedstawiciele firmy TECHEM : Damian Remiszewski – dyrektor ds. logistyki i techniki oraz Elżbieta Małż – kierownik działu usług oddziału Warszawa a także Izabela Kocybowska – specjalista ds. usług oddziału Warszawa.
Kontrolowana emisja ciepła jest bez wątpienia gwarancją oszczędności. Dystrybucja i rozliczenie kosztów zużycia energii cieplnej podlegają ustawie PRAWO ENERGETYCZNE, ale równie ważne są wewnętrzne regulaminy spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. Regulaminy zawierają odpowiednie kryteria, różnią się od siebie, stąd koszty zużycia centralnego ogrzewania też mogą być różne w poszczególnych spółdzielniach. To kluczowa informacja, aby prawidłowo odczytać rachunek indywidualny, który otrzymujemy za każdy okres grzewczy.
Indywidualne rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania – co wchodzi w jego skład? Koszty, zaliczki mieszkaniowe, wynik odczytu – takie elementy rozliczeniowe znajdziemy na indywidualnym rachunku. Na konkretnym przykładzie puławskiej spółdzielni mieszkaniowej zostały wyjaśnione zasady rozliczenia. Czym są koszty stałe, a czym koszty zużycia (koszty zmienne)? Jak są dzielone? Co wskazuje podzielnik kosztów ogrzewania? Co robić, w przypadku pojawienia się wątpliwości wynikających z rozbieżności?
Podzielnik ciepła – jak działa? Okazuje się, że są to bardzo “inteligentne”, elektroniczne urządzenia. W tej części rozbiliśmy pewne mity – podzielniki nie liczą kosztów latem, nie naliczają jednostek w kuchni nawet podczas gotowania i podwyższonej temperatury, nie działają, jeśli nie są uruchomione. Jak możemy poprawić eksploatację…? Jakie zasady trzeba znać, by zaoszczędzić na centralnym ogrzewaniu ? A co z bezpieczeństwem emisji fal radiowych? Takie informacje na pewno są niezbędne, aby racjonalnie i świadomie korzystać z energii cieplnej.