PORADY EKSPERTA: Luiza Polak (Polak Optyk) – Krótkowzroczność, jak zapobiegać i leczyć?

      Możliwość komentowania PORADY EKSPERTA: Luiza Polak (Polak Optyk) – Krótkowzroczność, jak zapobiegać i leczyć? została wyłączona

Krótkowzroczność – to problem, który dotyka wiele osób, nie tylko tych najmłodszych, spędzających dużo czasu przed elektronicznymi ekranami, również starsze pokolenie zmaga się z tą niedogodnością wzroku. Co możemy zrobić, jak diagnozować i niwelować zjawisko? Wyczerpujących odpowiedzi udzielił nasz Gość.

Według prognostyk krótkowzroczność w społeczeństwie będzie rosła, bo ma to związek ze stylem życia, który prowadzimy. Aby zmniejszyć skalę zjawiska, należy zwiększyć zakres badań profilaktycznych, prowadzić pedagogizację rodziców oraz racjonalnie korzystać z urządzeń elektronicznych.

 

Nie tylko wizyty w gabinetach okulistycznych, ale również regularne kontrole i badania u optometrysty mogą pomóc w walce z krótkowzrocznością. Najprostszą formą korekty są okulary, jednak można korzystać z innych rozwiązań, np. soczewek ortokeratologicznych, hamujących przyrost krótkowzroczności. W wieku dojrzałym wadę wzroku pomaga zmniejszyć korekta laserem.

 

Nieleczona krótkowzroczność staje się często przyczyną wielu chorób (np. jaskry). Dlatego ogromne znaczenie ma systematyczność wizyt i specjalistycznych badań. Należy pamiętać i wprowadzać w życie nawyki, które pomogą dbać o kondycję wzroku (przerwy podczas pracy przy komputerze, ruch na świeżym powietrzu). Zalecane są też terapie – przynoszą duże efekty, zwłaszcza wśród najmłodszych.

Zdjęcie: Redakcja/JC