Opowiedzą o tradycji bębnienia wielkanocnego – w Janowcu

      Możliwość komentowania Opowiedzą o tradycji bębnienia wielkanocnego – w Janowcu została wyłączona

Jest grudzień i wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia – ale Muzeum Nadwiślańskie zachęca, żeby właśnie teraz lepiej poznać lokalną tradycję, związaną ze świętowaniem Wielkanocy.

W ten poniedziałek (11 grudnia) w Domu Północnym na zamku w Janowcu zostanie zaprezentowana publikacja naukowa, która jest zwieńczeniem wielomiesięcznych badań, przeprowadzonych między innymi w naszym regionie. Gromadzi i przedstawia wiedzę dotyczącą tradycji bębnienia wielkanocnego na terenach historycznej Małopolski.

Janowiec nad Wisłą to tylko jedna z miejscowości, w których zwyczaj bębnienia był od wielu lat znany i praktykowany. W ten sposób ogłaszano Zmartwychwstanie również mieszkańcom Iłży, Zakrzówka, Wielkopola Skrzyńskiego, Iwanisk, Przeworska oraz Czermna. Żeby dowiedzieć się więcej o tej unikalnej tradycji, pracownicy Muzeum Nadwiślańskiego przeprowadzili kwerendy i badania terenowe wśród lokalnej społeczności Janowca i innych ośrodków bębniarskich.

Projekt dotyczący badania niematerialnego dziedzictwa kulturowego, został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas poniedziałkowego spotkania w Domu Północnym będzie można dowiedzieć się więcej na temat całego przedsięwzięcia, które było realizowane od kwietnia tego roku. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00, a wstęp na nie będzie wolny.

Źródło informacji i zdjęcia: MNKD