Dzieci i młodzież spędzają dużo czasu przy komputerze, a to jeden z czynników mających ogromny wpływ na kondycję wzroku. Optometrystka opowiedziała o głównych symptomach spotykanych u najmłodszych oraz o tym, jak zapobiegać i leczyć istniejące wady.
Spędzanie dużej ilości czasu przy urządzeniach elektronicznych jest niekorzystne dla wzroku. Mogą wystąpić wówczas: bóle głowy, zaczerwienione oczy, tiki wzrokowe, zaburzenia widzenia, kłopoty z koncentracją, nietypowy kąt patrzenia. Ważne jest, aby wcześnie zgłaszać się do specjalisty. Czasem warto, by już przedszkolaki trafiały na konsultację. Im wcześniej młody pacjent się zgłosi, tym szybciej wada zostanie skorygowana.
A jeśli dziecko czy nastolatek nosi już okulary? Jak często zgłaszać się na wizytę kontrolną? Nie tylko kontakty z urządzeniami cyfrowymi, (często przy zgaszonym świetle), ale również brak aktywności fizycznej, zła pozycja przy czytaniu czy korzystaniu z elektroniki – niekorzystnie wpływają na kondycję wzroku.
Nie każdy nastolatek chce nosić okulary, jakie więc mogą być alternatywy? Dobrym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe, również ortokeratologiczne. Profilaktyka wad wzroku ma kluczowe znaczenie – ważna jest systematyczność wizyt, stałe noszenie okularów, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, odpowiednia zbilansowana dieta i nienadużywanie urządzeń elektronicznych.