Puławski MDK zaprasza na spektakl o bardzo aktualnej tematyce

      Możliwość komentowania Puławski MDK zaprasza na spektakl o bardzo aktualnej tematyce została wyłączona

Z czym zmagają się współcześni uchodźcy i migranci? Na to pytanie chcą odpowiedzieć twórcy spektaklu, który w ten weekend zostanie wystawiony w Puławach – z inicjatywy Fundacji Banina i Fundacji KZMRZ.

“Dworzec-Rezygnacja” to sztuka, która przedstawia problemy uchodźców i migrantów, przekraczających polskie granice. Ta tematyka stała się bardzo aktualna w czasie minionych miesięcy – po tym, jak wybuch wojny w Ukrainie skłonił miliony ludzi do szukania schronienia w Polsce. Jak zmieniła się więc otwartość Polaków? Co dzieje się na dwóch sąsiednich granicach naszego kraju? Czy to, skąd pochodzą uchodźcy, ma wpływ na to, jak są traktowani? Na te pytania szukają odpowiedzi twórcy spektaklu.

Widzowie obejrzą opowieść o rodzinie Kurdów z Iraku, która schroniła się w Polsce, uciekając przed prześladowaniami w rodzinnym kraju. Autorom scenariusza, Marcie Fortowskiej i Bartłomiejowi Miernikowi (który zajął się również reżyserią sztuki) zależało na pokazaniu, co spotyka współczesnych migrantów ze strony władz czy rówieśników. Więcej na temat całego projektu przeczytacie TUTAJ.

Tuż po pokazie odbędzie się jeszcze panel dyskusyjny, z udziałem zaproszonych gości. Rozmowę poprowadzą Aleksandra Chrzanowska ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej oraz Natalia Gebert, związana z Fundacją Inicjatywa Dom Otwarty. Weźmie w niej udział Tadżyk mieszkający w Polsce – Sanjar Hoshimi.

Spektakl “Dworzec-Rezygnacja” miał już swoją premierę na początku lipca, w Lublinie. W nadchodzącą niedzielę (18 września), o godzinie 15.00, artyści zaprezentują się przed puławską publicznością. Jeśli pogoda dopisze, wszystko odbędzie się w ogrodzie Młodzieżowego Domu Kultury, a w razie silnego deszczu – w gmachu placówki. Wstęp na to kulturalne wydarzenie będzie wolny – ale na spektakl są zaproszeni widzowie, którzy skończyli 12 lat.

Źródło informacji i grafiki: Fundacja Banina