Kontakt z przyrodą, nauka w terenie i otoczeniu natury to na pewno doskonały sposób na niekonwencjonalną edukację. Nasz Ekspert – edukator przyrody opowiedział o zaletach leśnych eskapad i wskazał korzyści prowadzenia takich zajęć w terenie.
Rozmowę zaczęliśmy od wyjaśnienia określenia – edukator przyrody. Dowiedzieliśmy się, czym zajmuje się taka osoba i jaki cel jej towarzyszy. Nauka w terenie, która opiera się na obserwacji oraz doświadczeniu może być równoległa z realizacją podstawy programowej. Edukacja w obszarze leśnym nie jest jednak równoznaczna z typową wycieczką krajoznawczą, bo podczas eksploracji lasu uczestnicy zagłębiają się w świat fauny i flory, zwracając uwagę na liczne szczegóły – obserwują zachowania zwierząt czy doświadczają sensorycznie wielu zjawisk.
Edukacja w naturalnym, przyrodniczym środowisku jest bardzo potrzebna i może stanowić antidotum dla rzeczywistości wirtualnej. Występuje wiele form niekonwencjonalnej edukacji m.in. warsztaty survivalowe, gry terenowe, pikniki rodzinne. Okazuje się, że uczestnicy są pozytywnie zaskoczeni sposobami poznawania otoczenia, a w grupie entuzjastów znajdują się też rodzice i nauczyciele.
Eskapady leśne nie ograniczają się tylko do miesięcy wiosenno-letnich, bo jak twierdzi nasz Ekspert, las odkrywa swe tajemnice przez cały rok i można wiele dowiedzieć się, spacerując i obserwując przyrodę właśnie poza sezonem. Zajęcia w terenie to też doskonała okazja do integracji różnych grup wiekowych, ale też rodzin czy środowisk zawodowych.
Zdjęcie: Redakcja/JC