VIII Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów – ponownie w Puławach

      Możliwość komentowania VIII Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów – ponownie w Puławach została wyłączona

Puławskie święto muzyki i historii, które przypomina o tym, jak wielki wkład w życie społeczne i rozwój regionu wniosła rodzina Czartoryskich, odbędzie się już po raz ósmy. Jak co roku, przyniesie wiele muzycznych wrażeń melomanom.

Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach to przedsięwzięcie nawiązujące do tradycji kulturalnych Puław przełomu XVIII i XIX wieku, pielęgnujące wartości związane z puławską rezydencją rodu Czartoryskich. Celem Festiwalu jest popularyzowanie muzyki klasycznej, ze szczególnym naciskiem na muzykę polską, a także utrwalanie w świadomości społecznej dorobku polskich kompozytorów, w tym twórców mniej znanych lub zapomnianych. Dodajmy, że jednym z założeń Festiwalu jest prezentowanie tych dzieł, które współcześnie nie były jeszcze wykonywane.

W programie tegorocznej odsłony Festiwalu znajdą się cztery wydarzenia adresowane do szerokiego grona odbiorców. Środa, 13 września, przyniesie inauguracja i koncert muzyki hiszpańskiej. W programie: Manuel de Falla, Isaac Albéniz, Francisco Tárrega, Enrique Granados, a także Federico García Lorca i jego nieczęsto wykonywany w Polsce cykl „Canciones populares españolas”. Wśród wykonawców obok Magdaleny Wilczyńskiej-Goś, Tomasza Mazura, Macieja Łacnego i Kamila Turczyna na estradzie pojawi się znakomity Jakub Niedoborek, To gitarzysta, którego niezwykłe umiejętności pozwalają na łączenie flamenco i muzyki klasycznej w trakcie jednego recitalu.

W czwartek, 14 września, odbędzie się koncert dla dzieci. Rok Aleksandra Fredry to doskonała okazja do zaprezentowania cyklu liryków wokalno-instrumentalnych, których autorami są Anna Szeptycka, a także Ewa Fabiańska-Jelińska, polska kompozytorka mogąca poszczycić się pomimo młodego wieku wieloma laurami i osiągnięciami artystycznymi wykraczającymi poza granice Europy.

Piątek, 15 września. przyniesie wydarzenie będące kulminacją tegorocznego Festiwalu – koncert zespołu Mousikê Tekhnê. Wykonawcy, pod kierownictwem Doroty Cybulskiej-Amsler – artystki działającej na co dzień w Szwajcarii – przygotowali program oparty w dużej części na muzyce polskiej. W repertuarze tego koncertu nie zabraknie jednak także twórczości europejskiej, jako odniesienia do postaci Franciszka Lessla, jednego z ważniejszych twórców w dorobku artystycznym Doroty Cybulskiej-Amsler.

Na zakończenie Festiwalu, w niedzielę 17 września, zaplanowano koncert kameralny w kościele pw. św. Józefa. Miejsce koncertu jest nieprzypadkowe. Obok Pałacu Czartoryskich to właśnie tu działał i tworzył Wincenty Ferdynand Lessel, jeden z patronów Fundacji organizującej Festiwal. Wystąpią: Katarzyna Olszewska – organy, Jacek Szymański – tenor i Tatsushi Fujioka – trąbka.

Szczegółowy harmonogram festiwalu jest zamieszczony na plakacie informacyjnym, załączonym poniżej. Warto też śledzić facebookowy profil organizatorów – kliknij TUTAJ.

 

Źródło informacji i zdjęć: Fundacja im. Wincentego i Franciszka Lesslów