PORADY EKSPERTA: TOMASZ MYSZALA – Pacjencie, posłuchaj, jak teraz funkcjonuje SOR!

      Możliwość komentowania PORADY EKSPERTA: TOMASZ MYSZALA – Pacjencie, posłuchaj, jak teraz funkcjonuje SOR! została wyłączona

Nocny i świąteczny tryb opieki medycznej w puławskim szpitalu uległ pewnej zmianie. Co warto wiedzieć, zanim udamy się na szpitalny oddział ratunkowy i będziemy chcieli skorzystać z pomocy lekarskiej? Czym jest opieka ambulatoryjna? O to zapytaliśmy TOMASZA MYSZALĘ – lekarza oraz kierownika szpitalnego oddziału ratunkowego i zespołów ratownictwa medycznego SPZOZ w Puławach.

Szpitalny oddział ratunkowy to miejsce, w którym pacjenci oczekują na szybką interwencję medyczną. Jednak warto pamiętać, że obowiązują tam określone zasady dotyczące kolejności udzielania pomocy. Priorytetem jest bezpośrednie zagrożenia życia i zdrowia. Aby usprawnić tryb przyjmowania oczekujących, personel stosuje kwalifikacje według określonych kolorów (kolor czerwony oznacza stan kliniczny związany z koniecznością udzielenia natychmiastowej pomocy).

 

Pacjenci zgłaszający się na SOR muszą być świadomi kolejności podejmowanych działań lekarskich. Czas świąteczny i weekend to pory, kiedy na oddziały ratunkowe przybywa najwięcej osób. Dług covidowy, daje o sobie systematycznie znać, bo wielu z nas zgłasza się z chorobami, które powinny być zdiagnozowane znacznie wcześniej. Ale nie zawsze powinniśmy w pilnym trybie odwiedzać szpitalny oddział ratunkowy.

 

Ratownictwo medyczne w powiecie puławskim systematycznie rozwija się, świadczy o tym nowoczesna aparatura – respiratory czy aparaty USG, w które wyposażone są karetki. Jednak warto, by społeczność  pamiętała, że wezwanie karetki musi być odpowiedzialne i wynikać z bezpośredniego zagrożenia życia. Dbanie o zdrowie jest bez wątpienia priorytetem, jednak inni w danym momencie mogą w większym stopniu potrzebować interwencji medycznej.

Zdjęcie: Redakcja