Będą nowe dopłaty dla rolników – najwyższe dla tych z Lubelszczyzny

      Możliwość komentowania Będą nowe dopłaty dla rolników – najwyższe dla tych z Lubelszczyzny została wyłączona

Podczas wczorajszej konferencji prasowej wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiedział, że występuje z wnioskiem do Rady Ministrów w sprawie uruchomienia nowej pomocy dla producentów rolnych.

Rolnicy poszkodowani wskutek sytuacji na rynku zbóż, otrzymają finansowe wsparcie – a największe dopłaty mają trafić na Lubelszczyznę. Chodzi o tych producentów rolnych, którzy mają kłopoty ze sprzedażą własnych plonów, ponieważ dużą konkurencję stanowi zboże importowane z ogarniętej wojną Ukrainy.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosił, że pomoc będzie polegała na wypłacaniu dodatków do sprzedanych zbóż: pszenicy i kukurydzy. Rolnikom z województwa lubelskiego przypisano najwyższe stawki. Otrzymają 250 złotych do tony sprzedanej pszenicy. Rolnicy z Mazowsza mogą liczyć na dopłaty w wysokości 200 złotych na tonę.

Henryk Kowalczyk podkreślił, że wniosek będzie miał prostą formę. Trzeba będzie dołączyć do niego dowody sprzedaży zboża – faktury wystawione od połowy grudnia ubiegłego roku. Dokumenty w sprawie dopłat będzie można składać do końca maja.

Na razie trwa przygotowywanie rozporządzenia. Szczegółowe informacje będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa.

Źródło informacji: www.gov.pl; źródło zdjęcia: baza Pixabay