Pożegnanie Mirosława Hermaszewskiego

      Możliwość komentowania Pożegnanie Mirosława Hermaszewskiego została wyłączona

W minioną środę (21 grudnia) w Warszawie uroczyście pożegnano byłego rektora-komendanta dęblińskiej “Szkoły Orląt”. Podczas tej ceremonii, w stolicy nie zabrakło oczywiście delegacji z Dęblina.

Mszę pogrzebową odprawiono w katedrze polowej Wojska Polskiego, według przyjętego ceremoniału wojskowego. Zmarły został pochowany na Powązkach. Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy – dlatego zgromadziły w Warszawie przedstawicieli wielu instytucji i organizacji; bliskich zmarłego, ale też jego współpracowników oraz parlamentarzystów. W stolicy zjawiła się również delegacja z Lotniczej Akademii Wojskowej – a na jej czele stał obecny rektor-komendant, gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur.

Mirosław Hermaszewski był pilotem wojskowym, generałem Wojska Polskiego, a także pierwszym i jak dotąd jedynym polskim kosmonautą. Spędził w przestrzeni kosmicznej ponad 190 godzin, podczas załogowego lotu zorganizowanego w 1978 roku. Sam był absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, a kierował nią przez trzy lata, od 1987 do 1990 roku. Był bardzo zaangażowany w rozwój polskich sił powietrznych, w popularyzację nauki i techniki lotniczej. Zmarł 12 grudnia, w wieku 81 lat.

Źródło informacji i zdjęcia: LAW, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie