Dzisiejszego przedpołudnia, puławianie którzy zebrali się przed pałacem Czartoryskich, mieli wrażenie że mamy nie 2020, a 1920 rok. Zwłaszcza, gdy na dziedzińcu rozległ się tętent końskich kopyt, a bramę przekroczył zastęp ułanów.
Była to jednak oczywiście grupa rekonstrukcyjna: Stowarzyszenie Kawaleryjskie Imienia 22. Pułku Ułanów Podkarpackich, Szwadron Ziemi Kozienickiej imienia majora Jerzego Sas Jaworskiego. Dzisiejsza wizyta w Puławach to dla nich początek bardzo ważnej podróży: żeby uczcić setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, ułani jadą szlakiem pamięci, który zwiedzie ich aż do Drohiczyna.
A dlaczego zaczęli właśnie od Puław? Po części dlatego, że tutaj latem 1920 roku działała Tymczasowa Kwatera Główna: a 15 sierpnia marszałek Józef Piłsudski z puławskiego pałacu wydał rozkaz do rozpoczęcia decydującej kontrofensywy znad Wieprza. Po części zaś dlatego, że z Puławami jest związany kuzyn patrona tej grupy rekonstrukcyjnej: major Feliks Sas-Jaworski, w lipcu 1920 roku rozpoczął tu formowanie ochotniczej, lubelskiej jazdy.
Dziś, ułani oddający hołd historycznym wydarzeniom, złożyli kwiaty przed tablicą poświęconą marszałkowi Piłsudskiemu i odwiedzili salę, w której pracował nad planami Bitwy Warszawskiej. Tych wyjątkowych gości uroczyście przyjęli przedstawiciele puławskich władz, IUNG-u i Muzeum Czartoryskich, a wszystkiemu z zaciekawieniem przyglądały się dzieci i młodzież.
Źródło zdjęcia: UM w Puławach