Ptasia grypa wciąż szaleje na Lubelszczyźnie – potwierdzono 7 ognisk choroby

      Możliwość komentowania Ptasia grypa wciąż szaleje na Lubelszczyźnie – potwierdzono 7 ognisk choroby została wyłączona

Dwa nowe ogniska pojawiły się w powiecie krasnostawskim, a w samym Starym Uścimowie potwierdzono już piąte ognisko wirusa.

W związku z tym wojewoda lubelski wydał nowe rozporządzenie, ogłaszając nowe strefy zapowietrzone i zagrożone. Do Starego Uścimowa, jako strefy zapowietrzone dołączyły Wólka Orłowska (w gminie Izbica) i Olchowiec Kolonia (w gminie Żółkiewka), a strefa zagrożenia wirusem sięga już do powiatów zamojskiego, świdnickiego i lubelskiego.

Podczas sobotniego spotkania z dziennikarzami wojewoda przyznał, że sytuacja w powiecie krasnostawskim jest mniej groźna, bo tu chodzi o kilka niedużych gospodarstw, w których hoduje się kilkadziesiąt sztuk drobiu – poza tym sytuacja jest opanowana dzięki sprawnej współpracy z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym z Krasnegostawu.

Tam, gdzie potwierdzono ogniska wirusa, wciąż obowiązują specjalne środki ostrożności: hodowcy i służby robią wszystko, żeby choroba nie wydostała się ze stref zapowietrzonych. Wirus ptasiej grypy nie zagraża zdrowiu ludzi, ale ludzie mogą pomóc chorobie się rozprzestrzenić, jeśli nie będą przestrzegać zasad bioasekuracji.

Źródło zdjęcia: https://www.lublin.uw.gov.pl/aktualnosci/ptasia-grypa-w-lubelskiem-nowe-rozporz%C4%85dzenia-wojewody