Czy w Puławach będzie więcej pomników?

      Możliwość komentowania Czy w Puławach będzie więcej pomników? została wyłączona

O to, czy w Puławach powinny pojawić się nowe monumenty, zapytały mieszkańców władze – organizując internetową ankietę. Znamy już jej wyniki.

Dyskusja o zagospodarowaniu publicznej przestrzeni Puław rozgorzała półtora roku temu – gdy w centrum miasta zdemontowano pomnik poświęcony „Bohaterom wspólnych walk o wyzwolenie Puław”. Czy w tym miejscu powinien pojawić się inny pomnik? Między innymi o to zapytano w ankiecie, która pojawiła się na stronie internetowej Urzędu Miasta ponad miesiąc temu. Przez cały lipiec mieszkańcy Puław mogli wyrazić swoje zdanie – i zrobiło to 209 osób. Każda z nich odpowiedziała na trzy konkretne pytania, mogła też zaproponować własne pomysły, związane z zagospodarowaniem puławskiej przestrzeni publicznej.

Na pytanie, czy w Puławach powinno pojawić się więcej pomników, ¾ osób odpowiedziało przecząco. Ci, którzy chcieliby, żeby w Puławach pojawiły się kolejne pomniki, często proponowali, by w ten sposób uczcić konkretne postaci z rodu Czartoryskich, wskazywali też patrona naszego miasta. Wśród postaci historycznych związanych z naszym miastem, pojawiały się propozycje pomników wielu wojskowych, na przykład marszałka Piłsudskiego – ale najczęściej wskazywano Mariana Bernaciaka, ps. „Orlik”. Jednak już na konkretne pytania dotyczące właśnie jego pomnika, większość respondentów odpowiedziała negatywnie.

Warto zaznaczyć, że wiele osób widziałoby w puławskiej przestrzeni takie pomniki, które nie nawiązują do przeszłości. Pojawiły się głosy, że mogłyby to być rzeźby współczesne albo symboliczne instalacje, na przykład napis „Puławy”. Władze dziękują wszystkim tym, którzy zabrali głos wypełniając ankietę.

Źródło zdjęcia: https://www.pulawy.eu/artykuly/podsumowanie-ankiety-pomniki-w-przestrzeni-miejski,41918.htm