Wczoraj (6 listopada), podczas uroczystości w zorganizowanej w “Domu Chemika” zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Puławy otrzymał ksiądz Antoni Jerzy Czyżewski. Galę poprzedziła Msza Święta odprawiona w kościele garnizonowym, której przewodniczył biskup Mieczysław Cisło.
Duchowny, którego uhonorowano w ten sposób, co prawda nie pochodzi z Puław, ale właśnie w tym mieście spędził 18 lat – i w tym czasie zrobił wiele dobrego na rzecz lokalnej społeczności, a także puławskiego dziedzictwa kulturalnego.
Ksiądz Antoni Jerzy Czyżewski urodził się na Wileńszczyźnie, ale to w Lublinie zdobył wykształcenie akademickie (tytuł magistra filozofii) i rozpoczął posługę kapłańską. Przez 40 lat wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Do Puław przeniósł się w 1985 roku – gdy został proboszczem parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Początki tutejszej posługi i związane z nią wyzwania, były ściśle powiązane z ówczesnymi realiami politycznymi. Ksiądz Czyżewski aktywnie wspierał działalność opozycji antykomunistycznej – organizując między innymi spotkania przedstawicieli niezależnej kultury czy prowadząc cykl wykładów dla młodzieży szkolnej, który miał uzupełnić zniekształcony przez władze program nauczania. Spotkania w kościelnych salkach katechetycznych zainicjowała Izabela Bronikowska, nauczycielka I. LO w Puławach, represjonowana przez komunistyczne władze.
Jako proboszcz parafii “na górce”, ksiądz Czyżewski dbał również o powierzony mu, zabytkowy kościół. Mimo wielu trudności finansowych, prowadził renowację dawnej kaplicy pałacowej. Również z jego inicjatywy, w 1989 roku w Puławach zorganizowano światowy zjazd rodziny Czartoryskich, połączony z sympozjum naukowym. Zamierzał również stworzyć ośrodek duszpasterski imienia Sługi Bożego Augusta Czartoryskiego, niestety te starania przekreślił brak potrzebnych funduszy.
Ksiądz Antoni Jerzy Czyżewski ma obecnie 89 lat. Więcej na jego temat przeczytacie TUTAJ.
Źródło informacji i zdjęcia: UM w Puławach