Rekordowa podwyżka cen ciepła systemowego to temat, który niedawno wywołał obawy wśród wielu mieszkańców naszego regionu. Teraz jednak okazuje się, że podwyżka nie będzie tak duża, jak to jeszcze niedawno ogłaszano.
Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła. Z nowych założeń wynika, że przedsiębiorstwa energetyczne, które są narażone na większe wydatki ze względu na trudną sytuację na rynku paliw, mają otrzymać bonifikaty z budżetu państwa.
To wsparcie znajdzie zastosowanie między innymi w Puławach, gdzie pod koniec grudnia ogłoszono nową taryfę Zakładów Azotowych – i związaną z nią rekordową podwyżkę dla mieszkańców bloków i domów podłączonych do miejskiej sieci grzewczej. Ta nowa taryfa mówiła, że stawka według której są wyliczane rachunki odbiorców ciepła, wzrośnie o ponad 80%. Podwyżki co prawda nie da się uniknąć, ale w świetle nowych wieści może być ona nawet o połowę mniejsza.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lutego – a w ciągu 10 kolejnych dni Urząd Regulacji Energetyki ma obliczyć i opublikować nowe maksymalne ceny netto dostaw ciepła. Ogłosi je dla każdego przedsiębiorstwa energetycznego z osobna.