Komu może się opłacić dbanie o środowisko?

      Możliwość komentowania Komu może się opłacić dbanie o środowisko? została wyłączona

Strażacy-ochotnicy z naszego regionu mogą stanąć na straży środowiska – a jednocześnie pozyskać dodatkowe środki, za które kupią nowy sprzęt bojowy. Wystarczy, że dołączą do ogólnopolskiego projektu ekologicznego.

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej przygotował rozwinięcie projektu “Elektryczne Śmieci”, który objął ponad 90 miast w całej Polsce – głównie te liczące powyżej 40 tysięcy mieszkańców. Program “Na straży środowiska” ma zmobilizować do zbierania elektroodpadów również mieszkańców mniejszych miejscowości. Pomysł polega na tym, by w lokalnych remizach OSP trwały ciągłe zbiórki sprzętu, który nie nadaje się już do użytku. Jednocześnie, lokalne jednostki będą mogły organizować specjalne zawody czy pikniki, którym będą towarzyszyły podobne zbiórki elektrośmieci.

Gdy odpady zostaną oddane do recyklingu, finansowe zyski trafią do strażnic – a później pomogą druhom w zrobieniu ważnych, nawet niezbędnych zakupów. Natomiast cenne surowce zostaną przetworzone i będą mogły posłużyć konstruktorom nowych sprzętów. Tylko na terenie powiatu puławskiego do tej ogólnopolskiej akcji może przystąpić aż 65 jednostek OSP.

Za całą inicjatywą stoi wspomniany Związek (ZOSPRP), który połączył siły z Fundacją Odzyskaj Środowisko oraz MB Recykling. Projekt zakłada również prowadzenie edukacji ekologicznej – a w jego ofercie znajdują się takie propozycje, jak turnieje szachowe pionami i figurami wykonanymi z elektrycznych śmieci, pokazy łazików marsjańskich z recyklingu, prezentacja uli z bębnów od pralek czy wystawy dzieł sztuki w nurcie trash art. W planach jest również sadzenie lasów i łąk kwietnych, z myślą o dzikich zapylaczach.

Źródło informacji: ZOSPRP