Puławski start-up nabrał tempa. Josh Brito i Róża Rutkowska, czyli założyciele MakeGrow Lab, wypuścili swój niekonwencjonalny materiał do codziennego, komercyjnego użytku. Posłuży jako opakowanie mydeł z polskiej manufaktury.
Wszechobecny plastik zaśmieca naszą planetę i daje się we znaki całej przyrodzie – dlatego często mówi się o wycofywaniu jednorazowych opakowań. Główny cel to oczywiście ochrona środowiska naturalnego. Ale czego będziemy używać, kiedy plastikowe opakowania znikną z naszego życia?
SCOBY to ekologiczna alternatywa dla plastiku, efekt prac prowadzonych przez MakeGrowLab. Ten organiczny materiał powstaje z mieszanki grzybków herbacianych, drożdży oraz kultur bakteryjnych.
Materiał rośnie “sam”, a po wyschnięciu tworzy pewnego rodzaju “tkaninę” i może być dowolnie formowany. Świetnie się sprawdza jako tworzywo do opakowań, bo nie przepuszcza powietrza, a żywność może utrzymywać świeżą nawet do 6 miesięcy. Kiedy opakowanie przestanie być potrzebne, można je wykorzystać jako nawóz albo rozpuścić i otrzymać napój probiotyczny, który wzbogaci florę bakteryjną naszego organizmu.
Należy dodać, że w konkursie grantowym Chivas Venture, decyzją jurorów, pomysł Róży Rutkowskiej i Amerykanina Josha Brito został uznany najlepszym, zaangażowanym społecznie start-upem w Polsce. W konkursie liczył się nie tylko ekonomiczny potencjał rozwiązań, ale także ich wpływ na problemy współczesnego świata.
Finał Chivas Venture odwołany, ale puławski start-up na tym nie straci!
(fot. MakeGrow)