Ruszają kontrole w punktach skupu malin

      Możliwość komentowania Ruszają kontrole w punktach skupu malin została wyłączona

Monitorowanie tej sytuacji ma zapobiec nadużyciom – i temu, by rolnicy nie dostawali za sprzedawane owoce mniej pieniędzy.

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada serię kontroli w punktach skupów malin i innych owoców jagodowych – na Lubelszczyźnie i Mazowszu. Podczas wczorajszej konferencji prasowej (10 lipca), wiceminister Rafał Romanowski tłumaczył, że zadaniem kontrolerów jest sprawdzenie, czy między podmiotami nie doszło do zmowy cenowej.

W ubiegłym tygodniu, w nocy z piątku na sobotę (z 7 na 8 lipca) w skupach owoców ponownie obniżono cenę malin o złotówkę. Jak zaznacza wiceminister Romanowski – takie działania podmiotów z przewagą kapitału zagranicznego, są przejawem nieuczciwej konkurencji i próbą wywarcia presji cenowej na rynku. Doprowadza to do sytuacji, w której lokalni plantatorzy tracą na swojej pracy.

Aktualnie, na terenie województwa lubelskiego działa około 20 punktów skupu malin, prowadzonych przez spółki skarbu państwa. Przyjmowane są tam tak zwane maliny przemysłowe, przeznaczone do mrożenia i przetwórstwa.

Źródło informacji i zdjęcia: Ministerstwo Rolnictwa